به بخش مقالات برگزیده ما خوش آمدید

مقالات مرتبط

گیت فروشگاهی RF چگونه کار می کنند ؟

این سیستم ها بر پایه یک مدار LC ی کار می کند . در ورژن های ابتدایی به گونه ای که با استفاده از القاگرهای مسی واتصال آن به یک خازن تولید می شدند و در بدنه ای پلاستیکی قرار گرفته می شدند البته امروزه نیز درگیت فروشگاهی کاربرد داشته اند و به تگ سخت معروف شده اند . در ورژن های که جدیدا ساخته می شوند کار با آنها این گونه است که با ایجاد نمودن سیم پیچ برجسته یا به اصطلاح حکاکی شده در میان دو فویل یک برچسب شکل می گیرد که یکی از این فویل ها جنس پلی اتیلن (با ضخامت 50μm ) دارد و دیگری آلمینیومی(ضخامت 25μm) می باشد. البته از ورقه های برای ساخت صفحات خازن استفاده می شود که ضخامت 10μm داشته اند در محدوده ی فرکانس رادیویی دزدگیر فروشگاهی ( 8.2 MHz ± 10 %) یک آنتن فرستنده می تواند اقدام به تولید یک میدان معناطیسی به صورت متناوب نماید . اگر به قانون فارادی انرژی توجه کنیم می توانیم به این نکته دست پیدا کنیم که از میدان متناوب مغناطیسی به مدار LC ی تگ القا خواهد شد . مدار تگ در صورتی که فرکانس میدان مغناطیسی متناوب با فرکانس طبیعی مدار LC ی تگ یکسان باشد ، یک نوسان سمپاتیک تولید می نماید به این شکل که یک جریان در مدار تگ تولید می شود که برخلاف ایجاد کننده خودش ( در واقع منظور میدان مغناطیسی متناوب خارجی می باشد ) است و در نهایت در میدان مغناطیسی متناوب خارجی باعث ایجاد تغییراتی در تضعیف کننده ( هر چند که ممکن است این تغییرات خیلی کم باشد) می شود.

 


تگ دزدگیر چیست؟

تگها نوعی دزدگیر مخصوص کالا میباشند که در فروش گاه ها و مغازه ها بر روی کالا نصب میگردد که هنگام خروج بدون اطلاع فروشنده توسط انتن های گیت فروشگاهی یا دزدگیر فروشگاهی نصب شده در خروجی فروشگاه باعث آلارم زدن دستگاه شده وفروشنده را متوجه سرقت از فروشگاه مینماید. تگ ها جسم های سخت میباشند که یکبار برای همیشه خریداری میشوند و در واقع چند بار مصرف میباشند. انواع تگ تگ ها از لحاظ شکل ظاهری و ابعاد و اندازه در انواع مختلف میباشند مانند: تگ گلفی،تگ صدفی،تگ چهارگوش،تگ جواهرات،تگ عدسی،تگ X40،تگ X50،تگ یوفو،تگ شیشه ای،تگ مدادی یا همان تگ پنسیل وبسیاز دیگری از تگهای موجود در بازار. تگ انواع مختلفی دارد که به شرح زیر است . که معمولا به صورت RF,AMمی باشد. 1-تگ گلفی :تگ گلفی یکی از قدیمی ترین انواع تگ می باشد که معمولا فروشگاهی های که دستگاه خود از مدتهای قبل دارد تگ گلفی دارند که به علت بزرگی سطح مقطع گیرایی خوبی دارد و استحکام خوبی هم دارد و هنوز هم محبوب می باشد و بیشتر در مانتو فروشی ها استفاده می شود روی تگ مثل توپ گلف است . معمولا در دو سایز بزرگ و متوسط در بازار موجود می باشد . 2- تگ صدفی : تگ شل یا صدفی یکی از معمول ترین تگ ها در زمان حال می باشد به علت جدیدتر بود ن از لحاظ طراحی سبکتر از تگ گلفی می باشد به همین دلیل در لباس فروشی ها بیشتر استفاده می شود قطر آن 4 الی 5 سانت است سطح صافی دارد . 3-تگ چهار گوش : به صورت مربع یا مستطیل است که به صورت یه سطح مربعی ویا مستطیلی می باشد و یک سوزن جدا گانه که به قفل آن وصل می شود معمولا ارزنتر از تگ گلفی و صدفی یا شل می باشد . 4-تگ خرگوشی : شبیه عروسک و ویژه لباس نوزاد است که مانند تگ مربعی سوزن خاص خود را دارد و به تگ وصل می شود . 5- تگ پاندا : شبیه صورت پاندا است برای لباس کودک و نوزاد استفاده می شود که مانند تگ مربعی سوزن خاص خود را دارد و به تگ وصل می شود.

 


موارد استفاده از دزدگیر فروشگاهی

موارد استفاده گیت فروشگاهی :دزدگیر فروشگاهی یا همان گیت فروشگاهی تکنولوژی جوانی به منظور جلوگیری از سرقت اجناس در فروشگاه ها می باشد. برای مثال در یک فروشگاه لباس تگ های دزدگیر لباس (گیت فروشگاهی) به لباس وصل می شوند و در صورتی که لباس به همراه این دزدگیر پوشاک از میان دزدگیر فروشگاهی عبور کند ، آژیر دستگاه ها به صدا در می آیند. گیت فروشگاهی دارای انواع مختلفی می باشد که در این مطب به طور خلاصه هر کدام را معرفی می کنیم. گیت فروشگاهی (دزدگیر پوشاک) دارای دو نوع فرکانس رادیویی (AM) و فرکانس آکوستو مغناطیس (AM) می باشد. از دیگر ملزومات دزدگیر فروشگاهی (گیت فروشگاهی) می توان به تگ ها اشاره کرد. این تگ ها به محصولات فروشگاه مورد سرقت نصب می شوند و موجب جلوگیری از خروج محصولات فروشگاه می شوند. یکی دیگر از تجهیزات مورد استفاده د دزدگیر پوشاک (گیت فروشگاهی) لیبل های امنیتی گیت ها هستند. این لیبل ها نمونه ی دیگری از تگ ها می باشند اما با این تفاوت که به شکل برچسب و یکبار مصرف می باشند. جهت جدا کردن تگ ها از محصولات فروشگاه ، از مگنت ها یا جدا کننده استفاده می شود. همچنین به منظور غیر فعال کردن لیبل ها نیز می توان از دستگاه های خنثی کننده استفاده کرد.یکی از مهم ترین مسائل در مورد گیت فروشگاهی (دزدگیر پوشاک) محل صحیح نصب تگ و لیبل روی اجناس می باشد. این موضوع حتما لازم است مورد توجه ویژه قرار بگیرد. هر چه این تگ ها و لیبل های امنیتی در فروشگاه دور از دید مشتریان باشد ، احتمال غیر فعال و مخدوش کردن آنها به وسیله ی سارقان پایین تر می آید. در مورد هزینه های خرید و نگهداری گیت فروشگاهی (دزدگیر لباس) لازم به ذکر می باشد که این روش سرمایه گذاری در دراز مدت موجب افزایش سود فروشگاه داران خواهد شد و همچنین بازگشت سرمایه آن با جلوگیری سرقت از فروشگاه جبران می گردد.

 


گیت فروشگاهی AM چگونه کار می کنند؟

در ابتدا باید بگوییم که در سیستم های AM عناصر امنیتی از از جعبه های پلاستیکی خیلی کوچکی ( طولی در حدود 40 میلیمتر و عرض بسته به طراحی آن بین 14 تا18 میلیمتر و ضخامتی در حدود 1 میلیمتر ) تشکیل شده است . این جعبه در واقع دو نوع نوار فلزی داشته است که یکی از آنها یک نوار فلزی سختِ مغناطیسی است که به جعبه پلاستیکی متصل شده است و دیگری یک نوار فلزی است که طوری درجعبه جاسازی شده است که قادر باشد ارتعاش مکانیکی آزادانه را در اختیار داشته باشد فراموش نکنید که جنس این نوارفلزی جنس آمورف می باشد. در وضعیت فعال عنصر امنیتی مغناطیسی می باشد اگر بخواهیم به گونه ای دیگر این مطلب را بیان کنیم باید بگوییم که در ابتدا به نوار مغناطیسی سختی که توضیح دادیم مانند یک آهنربای بصورت دائمی می باشد که شدت میدان پسماند زیادی داشته است . اگر بخواهیم عنصر امنیتی نوار مغناطیسی سخت غیرفعال سازی گردد باید غیر مغناطیسی شود . البته دقت داشته باشید زمانی که غیر مغناطیسی شدن نوار مغناطیسی سخت صورت می گیرد به واسطه فرکانس عملیاتی ، سیستم فرکانس رزونانس نوار فلزی آمورف دیگر ایجاد نمی گردد .ازجهتی دیگر نوار مغناطیسی سخت تنها به واسطه یک میدان مغناطیسی متناوب قوی و به آهستگی غیر مغناطیسی می گردد بدین ترتیب این مسئله ای غیر ممکن خواهد که به وسیله مشتریان عنصر امنیتی فروشگاه به وسیله یک آهنربای دائمی دستکاری گردد.

 


گیت چیست؟

به طور کلی می توان گفت گیت فروشگاهی، گیتی است متشکل از یک یا دو آنتن ساخته شده از آلومینیوم ، پلیمر،چوب ، شیشه و……. که در درب خروجی فروشگاه بر روی زمین نصب می‌شود که در صورت خروج تگ یا لیبل و …… هشدار می دهد که به فروشنده و صاحب مغازه هشدار می دهد که اتفاقی افتاده است یا تگ جدا نشده ویا لیبل خنثی نشده یا سرقتی در حال وقوع می باشد .این را می توان توضیح کوتاهی در مورد گیت فروشگاهی یا دزدگیر فروشگاهی دانست. حدود 10 الی 15 سال پیش که فروشگاهای کوچک در حال حذف بودند و یا کم تاثیر شدن در اقتصاد ، فروشگاه های برند و زنجیره ای و یا هایپرمارکت ها بسیار سریع در حال رشد بودند که فروشگه های زنجیره ای یا هایپرمارکت ها دارای چرخش مالی بسیار بالا و عجیبی بودند ولی هم زمان با سود و فروش با چالش های بسیاری با خود داشتن یکی از مهم ترین آنها سرقت از آنها بود (که شامل پرسنل و مشتریان آنها بود) که در مدت کوتاهی باعث کاهش شدید سود آنها شد ولی کارشناسان ، مدیران و برنامه ریزان فروشگاه های بزرگ از قبیل پوشاک و مواد غذایی به فکر راه حل جلوگیری از سرقت و یا کاهش دادن سرقت ها بودن که می توان گفت یکی از اولین راه کارهای آنها دوربین مدار بسته بود دوربین کمی از سرقت های آنها کاهش داد ولی نتوانست مانعی بزرگ در برابر آن باشد . زیرا شما به چند نفر احتیاج داشتید که همواره در حال کنترل و نظارت بر روی دروبین ها باشند که صد در صد به علت تکراری بودن کار احتمال خطا در آن بسیار بالا است و هماهنگ کردن وقت استراحت آنها هم بسیار مهم و حیاتی بود موضوع بعد شما نمی توانستید دوربین در اتاق پرو نصب کنید که ممکن است لباس جدید را زیر لباس اصلی خود بپوشد و یا در مورد مواد غذایی بسیار ریز می باشندو به راحتی برداشته می شوند و یا تا رسیدن به صندوق فروشگاهی معلوم نمی شود قصد پرداخت مبلغ آن را دارد ویا ندارد . و یا بعضی اوقات جنس به سرقت می رود بعدا متوجه آن می شویم یعنی وقتی کار از کار گذشته است .

 


تفاوت ليبل و تگ چيست؟

ليبل برچست ظريفي است كه بر روي كالا چسبانده ميشود. ظرافت ليبل اين امكان را ميدهد كه بر روي اجسام مختلفي نصب و يا داخل محفظه كالا جاسازي شود اما به دليل ظرافت ساختاري داراي پاسخ دهي ضعيفي است كه استفاده از آن با دستگاه دوپايه (دو آنتن) پيشنهاد ميگردد. پاسخ دهي ليبل در مقايسه با تگ حدود 60 درصد است اما همانطور كه گفته شد ليبل را ميتوان روي برخي اشيا نصب نمود كه نميتوان تگ را براي محافظت از آن شي ء استفاده كرد. براي مثال براي محافظت از عطر و ادكلن، نميتوان از تگ استفاده نمود اما ليبل را ميتوان بر روي شيشه عطر چسباند.ليبل داراي قيمت بسيار نازل تري نسبت به تگ است ( حدود يك هشتم قيمت تگ)، اما يك بار مصرف است و بايد هنگام فروش كالا توسط دستگاه غير فعال ساز (Deactivator) غير فعال گردد.نمونه دستگاه غیر فعال ساز الکترونیک ایمن موج در تصویر زیر مشاهده میشود که میتواند لیبل AM را بدون تماس باسطح و از فاصله حدود 6 سانتی متری، خنثی کند.تگ جسم سختي است كه معمولا داراي اجزای بدنه پلاستیکی معمولا از جنس ABS، قفل، سوزن نگهدارنده و فریت میباشد (يا بدنه و بند نگهدارنده) و به شكل بسيار محكم روي اجسام نصب ميشود و فقط توسط دستگاه مخصوص جداساز (Detacher) از كالا جدا ميشود (برعكس ليبل كه به دليل چسبي بودن قابل جدا شدن است).تگ به دليل بزرگي و دقت بالا تر مدارات داخلي نسبت به ليبل پاسخ دهي بسيار بهتري دارد و برای مثال اگر دستگاه SWG ورژن 3 ایمن موج با لیبل حدود 120 سانتی متر قابل استفاده است، با تگ سخت تا حدود 180 سانتی متر پاسخدهی دارد.تگ به علت سختي، داراي طول عمر بسيار طولاني تري نسبت به ليبل ميباشد. به شكلي كه ميتواند سالها بدون مشكل كار كند.